Spor Haberleri, Spor, Köşe Yazarları, Makaleler, Haberler,Röportajlar, Anketler
Reklam

Briçte doping!

Fiziğe gücüne dayalı sporlarda gördüğümüz dopingin, briç oyununda da yapıldığı ortaya çıktı. Dünyaca ünlü briç sporcusu Geir Helgemo, doping yaptığı gerekçesiyle 1 yıl men cezası aldı.

04 Mart 2019 - 13:48

Şimdiye kadar sporcuları fiziksel olarak daha dayanıklı yapmak için kullanıldığı düşünülen dopingin, briç gibi zihinle oynanan bir sporda da yapıldığı ortaya çıktı. Dünyaca ünlü briç sporcusu Geir Helgemo, doping yaptığı gerekçesiyle ceza aldı. Dünya Briç Şampiyonası’nda doping testlerini geçemeyen Geir Helgemo, Dünya Briç Federasyonu tarafından 1 yıl men cezasına çarptırıldı.

Briç gibi zihinsel güç harcanan sporlarda doping sentetik testosteron ya da uyarıcı ilaç kullanılması ile gerçekleştiriliyor. Böylece sporcular yaklaşık bir hafta süren ve zihinsel olarak oldukça yoran şampiyonlarda daha dinç kalmayı başarıyorlar.

Dünya Anti Doping Ajansı’nın (WADA) 2016 yılında gerçekleştirile turnuvalarda yaptığı doping testlerinin sonuçlarına göre briç sporunda yapılan doping sayısı hiç de az değil… Verilere göre, 2016 yılında yapılan testlerde tam 22 briç sporcusunda dopinge rastlandı. Bu 2014 yılındaki testlerden yüzde 3.6 daha fazla bir oran…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Usain Bolt pistlerden sonra partilerde rüzgar gibi esiyor!
Usain Bolt pistlerden sonra partilerde rüzgar gibi esiyor!
12 yıl için 432 milyon dolar…
12 yıl için 432 milyon dolar…