Spor Haberleri, Spor, Köşe Yazarları, Makaleler, Haberler,Röportajlar, Anketler
Reklam
Mehmet GÜNEY

Mehmet GÜNEY

 • Youtube
 • Instagram

Mutlaka okumalısınız, çünkü...

10 Mart 2019 - 11:28 - Güncelleme: 21 Mart 2019 - 08:54

Yurt dışında yaşayan ve sporla ilgilenen bir okuyucum, benim yıllardır yazdığım önemli bir konuya farklı bir bakış açısıyla değinerek, bir ses kaydı göndermiş...

Konu spor federasyonlarımızdaki seçim sistemi, sporcu sağlığı ve Türkiye Kayak Federasyonu, " Senkronize Milli takımı..! "

Bu ses kaydını kendisinden izin alarak, kaydın imla ve cümle düzeltmeleri sonrası aynı şekilde siz okurların yorumlarına sunuyorum.

***

Size Ses mesajı yolluyorum Böyle daha kolay oluyor. Ben zaten bu işler ile amatör olarak ilgileniyorum. Sizin yazılarınız da bir şekilde Facebook'tan bana geliyor. Demek ki, bana kadar ulaştığına göre yazılarınızın derinliği var.

Şimdi bir kaç konu var benim burada dikkatimi çeken, bu seçim seçim deniliyor, işte kayırmacılık, şudur budur falan, şimdi orada bu delegelerin seçiminde bir problem var!

"Spor Federasyonlarının seçim sistemi"

Katılan sporcu kadar delege alıyorsun!

Mesela işte 5 sporcu diyelim, katılınca bir delege alıyorsun, işte ne bileyim 8 sporcunun varsa yarışa sokacak, 2 delege alıyorsun falan filan. Yani başarıya başarı ile değil de, sporcu adedine göre, e böyle olunca ne oluyor?

Kimin işte eş, dost, akrabası fazla ise ya da işte 3 ,5 oraya buraya para veriyor falan! Ondan sonra ona göre delegelik alıyor, delege de tabii başkanı seçiyor.

Yani böyle bir şirket operasyonu oluşmuş, spor olarak başarının peşinde koşmuyor. Yani başarı karşılığı daha fazla oy hakkın olsa düzelecek işler…

Çünkü o zaman herkes başarının peşinde koşacak şimdi başarının peşinde değil ki adam, oraya adam sokma, yarışa adam sokma peşinde, yani böyle olunca, bu tüzükte olan bir madde. Bu değişmedikten sonra kim gelirse gelsin, bu sistem, adamcılık akrabacılık efendim hemşehricilik kurtulamaz mümkün değil yani sizde başkan olsanız ne yapacaksınız, yarın öbür gün kendi eşinizi dostunuzu bulacaksınız! O onun kendi eşi dostunu sporcu yapacak, böyle devam edecek…

"Kayak Sporu"

Şimdi bir başka noktaya geçiyorum, bu seviye çok düştü bunu artık yani saniyeler den falan görüyoruz, bir de adam mesela üst üste yarış bitiremiyor.

Ben böyle izliyorum, mesela 10 tane yarışa girmiş, 10’unu da bitirememiş, yani son 2 ay içinde falan, hadi o öyle yapmış, onun arkadaşı var mesela o da 8 yarışa girmiş,7' sini bitirememiş, 8'inci de sonuncu olmuş falan filan gibi…

Zaten benim ilgilenmem de bu insan insanlık için, Allah rızası için ilgileniyorum ben bu işlerle, yoksa ben amatör sporcuyum ama bilgim çok fazla yani bu işten benim maddi bir şey peşinde falan değilim.

Şimdi bunlar artık sakatlık seviyesine düştüler yani yarın öbür gün büyük kazalar sakatlıklar olabilir. Seviye o kadar düşük ki, bir de bunlar şimdi böyle mesela bazısı için buraya isim vermek istemiyorum, bazı böyle düşük gelir seviyesindeki sporcuları alıp, işte maaş veriyorlar. Onlar da para almak için falan bu yarışlara katılıyorlar. Aslında yani çocuğun yarışla falan  alakası yok ama ne yapsın, zavallı geliyor yarışa…

Çok yüksek seviye yarış bunlar, böyle bu spor yani vahşi bir spor, vahşi yarışlar oluyor! Atletler diyorlar ki; çıtayı yükseltin, devamlı yükseltiyorlar…

Bu yarışlarda acayip bir saniye farkı yiyor, şimdi burada ne olabilir? Bir takım sakatlıklar olabilir! Bir de milletin göremediği şu nokta var: Sporcularda, yaşlandıkları zaman ortaya korkunç sakatlıklar çıkabilir... Çünkü oradaki soğuk ortamda mesela ciğerini zorluyor nefes alıp verirken, efendim dizlerini zorluyor, vücudundaki bilmem ne eklemlerini zorluyor…

Yani bunlar işin farkında olmadan gençlerin işte böyle para ile, hadi sen aslansın, milli duyguları şey yaparak falan… Halbuki spor seviyesi çok düşük olan insanları çok yüksek seviyeli yarışlara sokarak canlarıyla oynuyorlar!

Bir şey daha söyleyeyim, TKF duyurular yapıyor, işte şu yarış, bu yarış falan. Ben de bunlara diyordum, yarışların sonuçlarını açıklayın, oraya not yazıyorum Facebook'ta, görüntü yayınlayın, yani eleştiri değil sadece bir istek, görüntü istiyoruz, sonuçları yayınlayın diyoruz, ne sonuç yayınlıyorlar, ne görüntü yayınlıyorlar zaten onları yayınlasalar millet anlayacak durumun vehametini.

Bir iki tane bir şeyler yayınladılar ilk yarışlarda zaten çıktı ortaya kimin ne olduğu! Her neyse uzatmayalım, bunlar beni sansürlemişler yani ben artık hiçbir şekilde TKF’de falan bir şey yazamıyorum.

Yani durum bu… Şimdi bir son nokta daha söyleyeyim size, bu synchro diye diye bir şey çıktı, “ Senkronize “ Biz de bu işlerin merkezindeyiz, tesadüf ben de her gün kayak kaymaya gittiğim, bulunduğum yere 10 dakika uzaklıkta bir maria alm diye bir yer var, mairia alm’deki kayak hocalarına rastladım, takımları, Avusturya birincisi ve Avrupa birincisi, muhtemelen dünyada da derece almış bir takım yani bu işin piri fakat bunlar bu sene senkronizeyi bırakmışlar niye bıraktıklarını bir ara gidip öğreneceğim.

Bu synchro işi sokak çalgıcıları gibi bir şey işte, üç dört arkadaş şey yapıyor, birleşiyor böyle bir takım şovlar falan yapıyorsunuz. İşte çeşitli yerlerden çağırıyorlar sizi oradan da bir para elde ediyorsunuz... Gelin şov yapın falan diyorlar, bu tür etkinliklere gidip geliyorlar. Yalnız bu adamlar da 10, 12 senedir işin içerisinde, Alman takımı da çok iddialı, onu da tespit ettim, böyle yani çok tecrübeli çalışmış etmiş insanlar, yani öyle basit bir şey değil... Bizde bir ayda çalışıyor gidiyor işte, Amerika falan hep hayaller peşinde..!

Önemli bir nokta daha:Senkronize“ Amerika'daki yarışın kurallarının yazılı olduğu bir siteden tespit ettim, okudum orayı, burada bir tane hareket var, bir figür var yani 4 kere iniyorsun 4 değişik figür yapıyorsun. Fakat ilk figür, yapacağın figürü tanımlamışlar, yazılı olarak açıklamış, işte şöyle “V” geliyorsun, işte şunu yapıyorsun, bunu ediyorsun falan filan diye…

Bir de video da koymuş iyice bunu gayet güzel açıklamış bunu yapmak zorundasın… “Zorunlu hareketler!

"Bizim senkronize milli takımının sporcularından bahsediyor."

Şimdi daha bunlar bunu yapıp yapmadıkları belli değil Amerika'ya gitmeye kalkıyorlar, sen gideceksin Amerika'ya, adam diyecek hadi in bakalım, benim mecburi figürümü yap, sen daha o figürü yapamayınca hemen diskalifiye olacaksın! Seni almayacak yarışa, yani daha bunu bile bildiklerini zannetmiyorum.

Senkronize takımında 6 kişi olması lazım. Bir kişi de yedek olur, 7 kişi, normalde 8 kişilik takımlarda olabiliyor ama genelde böyle beş altı tane takım hep 6 kişi.

Bunlara bakıyorsun, 12-13 adam var… Bunlar ne yapar, ne eder? Yani millet benim anladığım kadarıyla Amerika'ya gitmek için bir bahane bulup oradan falan bir şey bir şey yapıyor! Neyse artık onlara girmeyeyim de yani önemli olan bunun 7 kişi olması, yani bilinmesi gereken gerçek bir de mecburi bir figürün olduğu.

Bu figürü adamların yapıp, videosunu çekip, kendi sitelerine koymaları lazım. Ondan sonra gitmeleri lazım ya da TKF bunları maddi olarak destekleyecekse, “kardeşim sen ilk önce şu figürü bir yap, bir görelim” sonra onaylayalım teknik kurulumuzda, ondan sonra biz sana desteği veririz demesi lazım.

Daha o figür ortada yok, formalarla bilmem nelerle çıkıyorlar öyle bir sürü hikâye…

Sen yarışa girdiğin zaman adam senden o figürü istiyor o figürü yaptıktan sonra diğer 3 inişi yapıyorsun, onlardan da ikisi sayılıyor, bir tanesini sana yedek olarak veriyor, oradan da puan topluyorsun ama ilk önce mecburi figürü yapmak zorundasın, o figür nerede? O figür ortada yok!

***

Sevgili okurlar, 

Bizdeki yanlışlar, yurt dışında yaşayan bir vatandaşımızın bile dikkâtini çekmiş, eleştirisini yapıyor, insanlık için, Allah rızası için ilgilendiğini vurguluyor ama gelin görün ki; zaten bilinen bu yanlışlar yıllardır düzeltilmiyor...

İşin çok daha üzücü tarafı çoğumuz kendi branşı dışında, kendisinin sıkıntı yaşamadığı konularda yorum dahi yapmıyoruz. Ama lafa gelince, " Herşey Türk Sporu için " sloganıyla en önden yürüyoruz!

Hâl böyle olunca da, herkes bu sistemden memnun tablosu çıkıyor ortaya!

Durum ortada...

Şimdi her zamanki gibi sayfayı kapatıp, normal yaşantımıza dönebiliriz...

Bize ne gam!?

Bizim yerimize dertlenen, insanlık için, Allah rızası için birşeyler yapmaya çalışan gurbetçilerimiz var nasıl olsa!

 

Köşe Yazıları, Türk Sporu

Mutlaka okumalısınız, çünkü...

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Kubilay Ercenk
  1 hafta önce
  Değerli Arkadaşlar, 26-29 Nisan tarihleri arasında 5. Formasyon Kayak Avrupa Şampiyonası İsviçre’nin Samnaun kayak merkezinde yapılacak. Formasyon kayak, tüm dallarda olduğu gibi, bu dal da yarışma olgunluğuna erişinceye kadar birçok denemeden geçti. Günümüzde artık yönetmeliği, değerlendirme kriterleri olan bir yarışma biçimi. Önümüzdeki Avrupa Şampiyonası için mecburi seri önceden verilmiş. 6 kişiden oluşan Takımlar bu seriyi şu kriterleri göz önünde tutarak çalışıyorlar: -Teknik: Kayak üzerinde orta konum, olabildiğince birlikte (sinkron) ve mükemmel, yuvarlak ve kenar üzerinde dönüşler -Dinamiklik: Kayma akıcılığı, taknikte ve hızda birliktelik -Sinkronizasyon: Ritim, hareket ve zaman birlikteliği, - Simetri: Belirgin, gözle görülür bütüncül resim, çizgisellik, eşit ve kayma boyunca değişmeyen aralıklar -Zorluk: iç içe geçen -fermuar- kilitlenmeler , uzun dönüşlerle çapraz yer değiştirmeler, hız dönüşlerde birlikteliğin korunması Ayrıca serbest seride, “Show-gösteri” elementleri de örneğin akrobatik elementler, kayma akıcılığını bozmayacak şartıyla konulabiliyor. Bildiğiniz gibi her dört yılda bir yapılan “Interski” Uluslar arası Kayak Kongreleri’nde bu dal, her ülkenin “Demonstrasyon” takımları ile temsil ediliyor. Ülkeler kendi favori tekniklerini ve türevlerini Kayma parkuru boyunca bir koreografi ile göstererek kayıyorlar. “Demo”- gösteri kayışı herhangi bir değerlendirmeye tabi değil. Yorum: Yukarıda yönetmelikten aldığım bölümü, işin ciddiyetini belirtmek için yazdım. Daha sayfalar var geride. Yurt dışında bizi temsil edecek takım bu kriterlere göre -umalım- ciddiyetle çalışmıştır. Sinkronize (formasyon) takımımızın varlığından, çalışmalarından camianın haberi yok sanıyorum. M.Güney arkadaşımızın yurtdışından aktardığı mesajı ve sonrasında yaptığı eleştriyi haklı buluyorum. Yapıcı eleştirilerle federasyon yetkililerini biraz saydam çalışmaya, bilgi paylaşmaya, uzmanlardan yararlanmaya özendirebiliriz. Aksi halde Gerçekten “kangren” bir durum.
 • Krt.
  1 hafta önce
  K.K ilgiyle bizde izliyoruz tkf bu dönem yani 2019 resmen rezalet denilecek şekilde geçiştirmiştir fakat bu rezalete devlet artık dur diyecektir.

Son Yazılar